Автор Тема: Перша і друга перегонки на утепленій царзі з кільцями Рашига.  (Прочитано 3446 раз)

Оффлайн BEERчукАвтор темы

• Новичок
  • **
  • Спасибо
  • -Отправлено: 26
  • -Получено: 17
   Добрий день, колеги!
   Хотів би описати свій перший досвід дистиляції. До цього займався пивоварінням, і пару разів зробив НДРФ (непоганий).
   Можливо, допустив помилки, все ж перший досвід – критикуйте. Оскільки для отримання віскі використовується сировина ідентична з пивоварінням (тільки без хмелю), для першого разу і отримання досвіду  вирішив взяти  ЯСЕ - світлий ячмінно - солодовий екстракт (7 кг), декстрозу (1 кг). Для розведення використав 35л. пивоварну установу. Підігрівав воду до 60 град,  розвів  ЯСЕ з декстрозою для отримання 30 л сусла щільністю 15,4 Вх (1,063 SG). Після розведення – задав режим доведення до кипіння. Перед початком кипіння відбувалося сильне піноутворення – безперервно знімав друшляком . В пиві від білкової піни смак не покращується, в віскі, думаю - теж.  Кип’ятив 10 хв.  Охолодив пивоварним чілером до    27 град. Використав  дріжджі - 25 гр. SafSpirit М1. Вніс в сусло після регідратації в 250 мл. води. Під гідрозатвором бродіння тривало  11 днів. Отримав брагу з щільністю 1,011 SG, результуюча міцність  - 7,1%.
  Обладнання для дистиляції: куб 32л. з ТЕНом, мідна царга d -2” висотою  600мм, верхній дефлегматор-холодильник (дімрот), вузол відбору по рідині, голковий кран, доохолоджувач.  Начитавшись матеріалів та надивившись ютюба, вирішив першу перегонку зробити по методу Габріеля  з царгою, повністю заповненою мідними кільцями Рашига (куски трубки 15х15), добре утепленою (утеплювач -2 см) і повністю відкритим голковим краном – для недопущення флегмоутворення та укріплення.
  Для уникнення піноутворення додав чайну ложку харчового піногасника. Все ж таки, добрий «плювок» отримав при потужності 2 кВт. Почав спочатку зі зменшеною до 1,8  кВт потужністю,а потім взагалі перейшов на 1,5 кВт. Після відбору першої половини тіла не виявив в ньому ніяких неприємних запахів, тому від «Габріеля» відмовився і ніякої розбивки на «тіло 1» та «тіло 2» (по половині об’єму АС) не робив. Відбір закінчив при міцності 10%. Після першого відбору внутрішня поверхня царги і кільця були добряче почорнілими. Кільця кип’ятив в  лимонці, царгу залив цим же кип’ятком. Відчистилось, хоча  царга – не так як кільця, її в каструлю покипіти не запхаєш! Може хто-небудь підкаже дієвий метод очистки мідної царги?
 Як результат першого відбору  – отримав 3,4 л «продукту» - СС 36,7% з дуже приємним запахом. Не втримався і спробував. Дав спробувати дружині – сказала: а може більше нічого не роби? Все ж таки зробив.
  Для другого відбору в цю ж утеплену царгу насипав кілець на 10 см менше (в верхню частину) –  не хотів різати органолептику. Мета  -  отримати продукт міцністю 90 – 93%. Через малу кількість сировини (ТЕН не покривався) нагрів робив на індукційній плиті. Спочатку розігрів – на 2 кВт, потім зменшив до 1,6. У такому режимі дав попрацювати «на себе» 20 хв. Покапельний відбір голів  (міцність 93%) – після 70 мл усі неприємні запахи пропали, відповідно – після 80 мл перейшов до відбору «тіла».
  Задав швидкість відбору біля 800 мл/год., поступово зменшуючи до 600. Працював у режимі «ручного старт-стопа» по сигналізуючому термометру на базі DS18B20, встановленому на 20 см , вище від пижа в царзі  на її поверхні. Старався температурних зальотів не допускати і потихеньку зменшував і по температурі в кубі. Після 94 С в кубі збирав по хвости окремим баночкам. Всього 700 мл по 4-м банкам. Першу додав до тіла. Була б бочка, напевно додав би і другу. Поки нехай почекає.
  Цікаво, що кільця в царзі потемніли тільки в нижній частині, а верхні зберегли первинний блиск і колір – заповнена царга при першому перегоні спрацювала відмінно!
  Як результат  - 1400 мл міцністю 91%. Звичайно, розвів і спробував. Прекрасна ароматика, м’який смак.  Для експерименту і досвіду частину дав на дубові тріски, але більше – «по білому». Через 12 днів в склі пропала найменша різкість і жорсткість. Смакується маленькими ковточками без жодного потягу чимось заїсти чи запити. Знавці пробували і оцінили дуже позитивно.
  Наступного разу збільшу в 2 рази кількість браги, але половину зроблю з ЯСЕ а другу -  з зернового солоду по класичній технології – помол, оцукрення з температурними паузами, мешаутом і кип’ятінням. Після першої перегонки змішаю сирець і дам на другу.
Не буду більше пити я!..Хоч правда,
Яка розумная цьому альтернатіва?

Оффлайн makrak80

• Профессионал
  • Спасибо
  • -Отправлено: 428
  • -Получено: 576
  • кулинар
Може хто-небудь підкаже дієвий метод очистки мідної царги?
Заливай царгу после перегона горячей бардой , дай постоять несколько часов , а потом сделай шомпол из жёсткой стороны мочалок для мойки посуды , та погоняй им как дуло ружья чистишь . А по Габриэлю не обязательно перегонять брагу , если ты СС будешь гнать с насадкой и дэфом . Они бяку удержат до 92-94*С в кубе .
Ничего страшного,если над тобой смеются...Гораздо хуже,если над тобой плачут.

Оффлайн Игорь

• Администратор
  • Эксперт
  • Спасибо
  • -Отправлено: 1161
  • -Получено: 11406
  • Думи мої думи...
    • Каптерка
Правильно ли сырье для виски укреплять выше 80%? Или речь идёт не о дистилляте, а о ректификате?
Не тот глуп, кто не знает, но тот, кто знать не хочет.
Григорий Сковорода

Оффлайн Игорь

• Администратор
  • Эксперт
  • Спасибо
  • Думи мої думи...
    • Каптерка
По поводу очистки меди лимонкой или уксусом (бардой в том числе). Как вы считаете - почему, например, в коньячном производстве кислотная очистка аламбиков не используется?   
Почему применяют трудоемкий и портящий медь способ ручной механической очистки?   
Неужели никто не додумался после перегонки загнать под шлем в куб  пропеллер, взбудоражить винную барду и за 10 минут её брызгами очистить поверхность аламбика до идеального вида, при этом практически не потеряв  толщину меди? 
Уверен, за столетия коньячного производства кто-то додумывался и пробовал.   
Тогда следующий вопрос. Почему все-же никто и нигде так не чистит аламбики? Ответ у меня только один. Потому что кислотная очистка для меди аламбиков не подходит. Точно так-же, как и кислотная очистка медных царг и медных колец Рашига. 
В аламбике поверхность меди должна быть покрыта слоем оксида, получающегося при контакте свежепошкрябанной медной поверхности с кислородом воздуха. Этот оксид и есть каатализатор всех тех процессов, которые желательны в аламбике - захват соединений серы и рекомбинация эфиров.   
После кислотной очистки медная поверхность покрыта не оксидом, и цитратом, ацетатом, фосфатом или нитратом меди в зависимости от используемой для очистки кислоты. Это не совсем то, что нужно для аламбика. Вернее это совсем не то.
Выводы не мои. Текст выше - изложение того, что я услышал на заводе Шустова в ответ на вопрос - почему вручную.
Григорий Сковорода

Оффлайн guron

• Новичок
  • **
  • Спасибо
  • -Отправлено: 84
  • -Получено: 15
Доброе утро. Про шустовский завод читал.Тут все теоретически понятно.Я как многие чищу лимонкой , тоже чистит , я имею ввиду эффект  сохранения  запаха СС наблюдается ,Возможно он был бы ещё выраженнее от мех. очистки ,не знаю. По виски и аламбикам , и Джеку дениелсу , думаю ,что есть завод на который водят экскурсии и говорят ,что в четырёх этажном качающиеся деревянном сарае,хранят виски  и в том количестве ,что бы он был магазинах всего мира? Я думаю , что есть завод ( отдельный новый завод или несколько таких заводов ) из никеля , нержавейки,стекла и титана, ну и меди конечно ,где производятся хранятся, ну и дальнейшая логистика по виски. Где то читал ,или видел видео что промышленный аламбики тоже чистят жидкостью с помощью моющих головок.
« Последнее редактирование: 21-02-2020, 10:39:21 от guron »

Оффлайн Игорь

• Администратор
  • Эксперт
  • Спасибо
  • Думи мої думи...
    • Каптерка
 Классический вариант очистки скорее щелочной, чем кислотный . Поверхность чистят мочалками с древесной золой. Моющими головками пользуются для промывки поверхности чистой водой после очистки.
Григорий Сковорода

• Новичок
  • **
  • Спасибо
Правильно ли сырье для виски укреплять выше 80%? Или речь идёт не о дистилляте, а о ректификате?
Ідеться про дистиляцію, а не про ректифікацію. Підтверджую, що при 91% ароматика прекрасно збереглася, а всі "смердючості" відсіклися.

Оффлайн makrak80

• Профессионал
  • Спасибо
  • кулинар
BEERчук, если речь о дистилляции , то дэфлегматор не надо применять . Дистиллят не надо поднимать выше 80% крепости ,тогда это уже будет грязный спирт , с обрезанными примесями , которые нужны дистилляту , особенно для долгой выдержки в бочке .

Оффлайн ZSerje

• Политолог
  • Профессионал
  • *
  • Спасибо
  • -Отправлено: 394
  • -Получено: 319
Підтверджую, що при 91% ароматика прекрасно збереглася, а всі "смердючості" відсіклися.
Не верю. :)
Для сравнения перегони такую же брагу по методике zava-da и сравнить результат.
http://labspirt.com/forum/index.php/topic,5511.msg306088.html#msg306088
Было бы очень интересно узнать результат слепой дегустации трех продуктов, включая ординарный солодовый вискарь.

Оффлайн ГОГа

• Модератор
  • Эксперт
  • Спасибо
  • -Отправлено: 1466
  • -Получено: 2529
  • Блин, как мало я знаю...
Підтверджую, що при 91% ароматика прекрасно збереглася, а всі "смердючості" відсіклися.
Не верю. :)
Для сравнения перегони такую же брагу по методике zava-da и сравнить результат.
http://labspirt.com/forum/index.php/topic,5511.msg306088.html#msg306088
Было бы очень интересно узнать результат слепой дегустации трех продуктов, включая ординарный солодовый вискарь.
Правда где-то посередине.
Я дегустировал дистиллят от  BEERчук: да, это правда, что вонючеры были кардинально отсечены, что касается ароматики, то был получен продукт для питья «по-белому», который весьма мягок и несет на себе явный отпечаток исходного сырья - солода (ЯСЭ). Дегустируемый дистиллят, как я и написал выше, явно не для выдержки в бочке, но пьется прекрасно. С моей точки зрения, BEERчук получил напиток между привычным для большинства форумчан «белым псом» и недоректификатом, что, впрочем, не умаляет его питкости как залпом из рюмки, так и смакуя в стакане.
Учитывая, что это первый опыт BEERчук-а, а также то, что исходным сырьем служил ЯСЭ, а не солод, считаю, что был достигнут прекрасный результат. Лично я вкусом и ароматом был вполне удовлетворен.
Единственный "грех" на земле - это глупость

• Новичок
  • **
  • Спасибо
ZSerje,все ж таки пропоную повірити! Я не приховую - у мене ще досвіду немає (повторюю –перша дистиляція). Але пропоную повірити якщо не мені, то хоча б першоджерелам,  які я брав за основу:
1.   Про збереження ароматики і можливість використання вузла відбору по рідині:

2.   Знову ж – про теж саме і використання наповненої царги про першому перегоні, ступеню укріплення і насадках при другому (дуже довго і нудно, але якщо розгорнути під відео – «Показати більше» - відкриється похвилинний зміст – можна вибрати те, що треба):     ;   продовження: (так само – треба розгортати «Показати більше».
3.    Про те саме в буквеному вигляді: https://forum.grainwine.info/topic/1247-distillyatsiya-na-korotkoy-nasadochnoy-kolonne/
4.   Ступінь регулювання міцності по висоті для кілець Рашига –з інструкції на моє обладнання.
Ну, і нарешті – я не заперечую, що для дистиляції – «Лучше на медном аламбике», як пише шановний zava-da. Щиро бажаю щоб у кожного з Вас був справжній португальський ( або хто який собі забажає). Але у кожного такі можливості,які є – «маємо те, що маємо». Я використовую універсальне обладнання – для дистиляції – те, що вище описано, для ректифікації - 1500 мм царгу з СПН(все решта  -без змін).

Оффлайн makrak80

• Профессионал
  • Спасибо
  • кулинар
BEERчук,  друже , лично мною это уже давно пройдено , лет пять примерно назад , и вернулся снова для дистилляции на медный прямоток . А ректификация только практически отходов от дистилляции . Так шо , вкусы у всех разные , кому кавун , а кому свинячий хрящик . ;)

Оффлайн ZSerje

• Политолог
  • Профессионал
  • *
  • Спасибо
  • -Отправлено: 394
  • -Получено: 319
ZSerje,все ж таки пропоную повірити!
Для сравнения перегони такую же брагу по методике zava-da и сравни результат.
Твое оборудование вполне годится для повторения и сравнения разных методик.

• Новичок
  • **
  • Спасибо
Зробив другу дистиляцію по вище описаному мною методу. До зернового солоду руки ще не дійшли (для наступного разу – вже закупив). Але кількість браги збільшив -  для другої перегонки мав біля 14 л СС 37%. Перша перегонка – як описано вище, провів дві перегонки. Для другої вже зміг використовувати вбудований ТЕН і старт-стопну автоматику з клапаном  по дельті температур поверхневих термометрів на царзі  (20 см , вище від пижа в царзі та нижче дефлегматора). Основна відмінність від першого разу – для підвищення ароматики і зниження градусності при другому перегоні засипав у царгу не на 10, а на 15 см менше від першого перегону, тобто нижній пиж встановив на висоті 15 см в 60-сантиметровій царзі. Дельту температур встановив 0,4. Відібрав 200 мл голів 90,7%  при швидкості 70 мл/год., хоча вже після 100 мл неприємні запахи пропали. Тіло відбирав до 93 град. С в кубі. - отримав 2800 мл  90%. Далі відбирав хвости по 200 - мл баночкам. Змішування відклав на наступний день. Перші 400 мл додав до тіла, а останні 1000 мл – на наступну перегонку. Порівняно з першим разом ароматика покращилася, м’якість збереглася. Настоював на трісках – 3 гр/літр американського дуба (магазинних) 10 днів, більше побоявся, бо почала з’являтися пекучість. Тріски кип’ятив 15 хв, а потім просушував при 180 град в духовці. Після двотижневого відпочинку в склі пекучість  пройшла – отримав злегка жовтуватий ароматний напій з нотками карамельки. Щодо наступних планів – зменшувати кількість мідних кілець в царзі більше не буду, оскільки при другій перегонці тільки верхній шар кілець зберіг колір і блиск, а нижчі почорніли. Тобто збільшення навалки, або зменшення висоти мідних кілець нижче 45 см при існуючій, для мого профілю обладнання призведе до попадання сірчаних з’єднань в кінцевий продукт і появи «смердючостей». 

Оффлайн ГОГа

• Модератор
  • Эксперт
  • Спасибо
  • -Отправлено: 1466
  • -Получено: 2529
  • Блин, как мало я знаю...
BEERчук презентовал мне бутылку своего продукта на пробу.
Цвет - легко-желтый.  При дегустации наливал дистиллят этот в бокал типа "чертополох". Аромат интересный: небольшая фруктовость и какая-то солодовость, но какая именно - сказать трудно. Что касательно вкуса - явная "карамелька", небольшие нотки ванили. ОЧЕНЬ мягкий вкус. Если по моей шкале (ИМХО-вой) ставить оценку - то будет около 8,5 из 10.
Для новичка в дистилляции - очень даже качественный продукт.
Единственное "но" - это отсутствие именно "вискарного" вкуса. ..но может быть, просто это следствие минимальной выдержки?
Те, кто готов бросать табуретки, предупреждаю: я не страдаю отсутствием вкуса и запаха. Да, получилось у BEERчук-а создать вкусный и питейный продукт. 
Почему только 8,5? Да потому, что у того же makrak80 продукт более ароматный...
Единственный "грех" на земле - это глупость